Ile kobiety czekają na świadczenia zdrowotne?

Kobieta w żółtym swetrze, czekająca na krześle

Fundacja Watch Health Care opublikowała Raport „Kobiecy Barometr WHC”, który stanowi kobiecą odsłonę realizowanego od wielu lat „Barometru WHC” pokazującego tendencje, jeżeli chodzi o długość kolejek do lekarzy i oczekiwanie na świadczenia zdrowotne – czyli czy czekamy dłużej, czy krócej na to, co jest nam, jak deklarują politycy, „gwarantowane”.

Jak słusznie zauważają autorzy raportu, człowiek, który czeka w kolejce, cierpi, może nie doczekać skutecznego leczenia, jego choroba może rozwijać się i/lub przejść do stadium, w którym nie będzie już możliwa terapia ukierunkowana na wyleczenie.

Wierzymy, że nasze działania w ramach Fundacji – w tym także opracowywanie Barometrów WHC – wpłyną na decydentów, tak by skutecznie zajęli się poprawą zarządzania koszykiem świadczeń na- prawdę gwarantowanych – czytamy w raporcie.

Kobiety w kolejkach do lekarzy stoją coraz dłużej

Fundacja Watch Health Care od kilkunastu lat bada długość kolejek do lekarzy. W tym roku po raz trzeci wzięła pod lupę świadczenia zdrowotne dla kobiet. Zaprezentowała dane z marca i kwietnia tego roku. 

Niestety wyniki badania nie napawają optymizmem. Panie czekają w kolejkach dłużej niż rok temu. Średni czas oczekiwania kobiet na świadczenia dotyczące chorób, które częściej u nich występują wynosi 3,5 mies. (w zeszłym roku 2,7 mies.), średni czas oczekiwania na świadczenia wyłącznie kobiece – 2,8 mies. (w zeszłym roku 2,5 mies.). Dużo cierpliwości wymaga również wizyta kobiet u lekarzy specjalistów, ponieważ średni czas oczekiwania wynosi tutaj 5,9 mies. (w zeszłym roku 3,4 mies.). Na badania diagnostyczne muszą czekać z kolei 2,4 mies. (w zeszłym roku 2,3 mies.)

Średni czas oczekiwania na na świadczenia dotyczące chorób w zakresie urologii/uroginekologii to 3,6 mies. (było 3,4). Na wizytę u ginekologa kobiety muszą czekać 0,8 mies. (było 0,3) a u ginekologa-położnika 2,5 mies. (było 0,6).

Gdzie najbardziej wydłużyły się kolejki?

Najbardziej wydłużyły się kolejki m.in. do: endokrynologa – o 7 miesięcy (z 11 mies. do 18 mies.), ginekologa-onkologa – o 4,7 miesiąca (z 0,5 mies. do 5,2 mies., wizyty na kolposkopię – o 2,6 miesiąca (z 3,2 mies. do 5,8 mies.).

Skróciły się natomiast kolejki np. na USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego – z 1,7 miesiąca (z 2,6 mies. do 0,9 mies.).

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem: BAROMETR WHC 2024 „KOBIETA W KOLEJCE”

Podsumowanie raportu: TUTAJ

Pin It on Pinterest