IX Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

15 lipca 2024 r. w Senacie, pod patronatem marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odbyła się IX Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, poświęcona bezpieczeństwu zdrowotnemu i społecznemu osób starszych. Na spotkaniu obecna była prezes Stowarzyszenia „UroConti”, Anna Sarbak.

Uczestnicy spotkania apelowali m.in. o wykorzystanie kapitału społecznego, jakim jest potencjał ekonomiczny, intelektualny i wyborczy polskich seniorów. Senior to nie obciążenie, a szansa i wartość – przekonywali członkowie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Postulowali także wzmacnianie solidarności międzypokoleniowej, podjęcie działań edukacyjnych w zakresie problematyki związanej ze starzeniem się społeczeństwa  czy uposażeniem emerytalnym osób starszych.

– Dobrze Was znów wszystkich widzieć! Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się w sali plenarnej Senatu, który otwarty jest na obywatelską debatę i łączy wszystkie pokolenia – od młodych po starszych, którzy chcą właśnie tutaj rozmawiać o sprawach najważniejszych – mówiła marszałek Senatu, otwierając obrady seniorów. Jak podkreśliła, w tych trudnych i niespokojnych czasach wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie. – Dotyczy to wielu aspektów naszego życia. Chcemy żyć w dobrym zdrowiu, mieć poczucie, że możemy liczyć na dobrą i kompleksową opiekę. Że możemy być pewni, iż uzyskamy potrzebne wsparcie i będziemy mogli żyć na godnym poziomie – przekonywała. W ocenie marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej systemowa opieka nad osobami starszymi w dobie starzejącego się społeczeństwa jest największym wyzwaniem opieki senioralnej, a jeden z jego wymiarów stanowi konieczność zapewnienia seniorom opieki zdrowotnej; drugi wymiar to kwestie zabezpieczenia finansowego. – Chcę, byście z dzisiejszego spotkania wyszli z przekonaniem, że Wasze sprawy są naszymi wspólnymi sprawami. Chciałabym, aby zmieniło się myślenie o Was – nie tylko kategoriami zabezpieczenia finansowego, ale też poszanowania godności i zachowania niezależności w starszym wieku. To klucz do dobrych zmian. Temu ma służyć mądra i dobrze prowadzona polityka senioralna państwa, której nie można dłużej odkładać na dalszy plan – podkreśliła marszałek Senatu.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera pozytywnie oceniła powołanie zespołu międzyresortowego  ds. systemowych rozwiązań  związanych z opieką nad osobami starszymi, łączącego w swych pracach zagadnienia z zakresu polityki zdrowotnej i pomocy społecznej. Zdaniem senator w tych 2 obszarach kwestie związane ze starzeniem się społeczeństwa wymagają współdziałania. Jak stwierdziła, w opiece długoterminowej nad pacjentem bardzo ważna jest także koordynacja działań, która nadal wymaga doprecyzowania, a przecież nie mamy wiele czasu. Przewodnicząca Komisji Zdrowia wskazała również, że wyzwanie stanowi też dostępność do specjalistów. Zwróciła również uwagę na problem osamotnienia osób starszych, czego często nie widać w systemie, a dla jakości życia zasadnicze znaczenie ma przecież aktywność fizyczna i psychiczna.  Senator przypomniała także, że profilaktyka zdrowotna nie dotyczy tylko osób młodych. Jest istotna także dla seniorów, szczególnie w kwestii badań profilaktycznych i szczepień.

Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała o działaniach podjętych przez jej urząd, powołany w grudniu 2023 r., który umożliwił m.in. wdrażanie założeń programu „Polska seniora”, konsultowanego wcześniej z wieloma środowiskami seniorskimi. W ocenie ministry właściwe podejście do wyzwania, jakim jest starzenie się społeczeństwa może być szansą, a nawet wartością. Chodzi też o to, by dzięki wypracowanej teraz strategii w latach 2050-60 dzisiejsze pokolenie dwudziestolatków wiedziało, że „to my przygotowaliśmy skuteczny program bezpiecznej i godnej starości”. Wśród podjętych działań wskazała m.in. powołanie przy jej urzędzie Rady ds. Polityki Senioralnej. Kandydatury mogły zgłaszać uczelnie, organizacje pozarządowe i samorządy. Spośród 173 kandydatów wybrano 30 osób, powołanych na 2-letnią kadencję; jej przewodniczącą została prof. Marta Podhorecka. Ministra ds. polityki senioralnej zwróciła się do wojewodów o powołanie pełnomocników ds. polityki senioralnej, tak by rekomendacje i decyzje można było szybko przekazywać w dół. Poinformowała również, że w wykazie prac rządu znalazł się już projekt ustawy o bonie senioralnym, którego konsultacje rozpoczną się  w 3. kwartale 2024 roku. Ma on wesprzeć finansowo m.in. rodziny aktywne zawodowo i umożliwić im opiekę nad swoimi seniorami. Marzena Okła-Drewnowicz za ważne zadanie uznała wsparcie rodzin dotkniętych coraz częstszymi chorobami neurodegradacyjnymi, wsparcie finansowe opieki nad osobami starszymi, wzmocnienie i stworzenie całego sektora usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. W ramach rewizji KPO realizowany jest kamień opieki długoterminowej i udało się tam wpisać bon senioralny, uznając opiekę domową za fundament opieki długoterminowej. Ministra ds. polityki senioralnej zadeklarowała prowadzenie dialogu międzypokoleniowego, zapewnienia edukacji dzieci i młodzieży w dziedzinie problematyki zdrowotnej, emerytalnej czy polityki senioralnej. Kolejny projekt dotyczy tworzenia mieszkań dla seniorów z zagwarantowanym wsparciem w kwestiach życiowych i bytowych. Ministra zadeklarowała też wsparcie dla obywatelskiej partycypacji, przygotowania nowelizacji ustawy o osobach starszych, wzmocnienia rad seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku. – Wykorzystujemy teraźniejszość, czyli dar od losu do budowania przyszłości – mówiła.

Przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej prof. Marta Podhorecka podkreśliła, że w wypadku osób starszych bardzo ważna jest potrzeby bezpieczeństwa, niezbędnego do satysfakcjonującego funkcjonowania w społeczeństwie. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo socjalne, jak i zdrowotne seniorów, tak by mieli ono pewność, że w razie problemów uzyskają skuteczną pomoc. Jak mówiła, w ramach Rady powołano 4 zespoły robocze zajmujące m.in. zagadnieniami socjalnymi, zdrowotnymi, finansowymi czy kształtowaniem prawa dotyczącego seniorów i współpracy z samorządami. Za niezwykle ważną uznała edukację zdrowotną i obywatelską, profilaktykę zdrowotną, przygotowanie do starości. Jak stwierdziła prof. Marta Podhorecka, polityka senioralna to nie jest tylko kwestia obecnych pokoleń, jest to też kwestia przyszłych pokoleń. Starzenie się to z jednej strony egoizm, bo dotyczy mnie i moich najbliższych. Z drugiej strony, to kwestia wdzięczności, bo to właśnie dzięki dzisiejszym seniorom żyjemy, mimo wszystkich przeciwności i trudności, w dobrych czasach.

Podsumowując obrady, przewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów pozytywnie ocenił działania podejmowane na rzecz seniorów. Jako kolejną pozytywną inicjatywę wskazał zespół powołany  w Ministerstwie Zdrowia, zajmujący się profilaktyką i opieką zdrowotną nad osobami starszymi, pracujący m.in. nad planem alzheimerowskim.

Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów poprzedził występ śląskiego zespołu śpiewaczego „Za młodzi na sen”.

Źródło: www.senat.gov.pl

Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Pin It on Pinterest