Ministerstwo Zdrowia wprowadza istotne zmiany dotyczące wystawiania recept na darmowe leki i wyroby medyczne. Teraz recepty na darmowe leki będą mogli wystawiać nie tylko lekarze i pielęgniarki z kontraktem na NFZ, ale również pracujący w gabinetach prywatnych. Dzięki temu więcej pacjentów będzie miało dostęp do bezpłatnych leków.
Lekarze i pielęgniarki tj. „osoby uprawnione”, będą mogli wystawiać recepty na niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie, niezależnie od tego, czy mają umowę z NFZ, czy też nie.
Ministerialny projekt ustawy, który 1 lipca trafił na strony Rządowego Centrum Legislacji, zakłada m.in., że że możliwość wystawiania recept na niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia, będą mieli wszyscy pracownicy medyczni (lekarze i pielęgniarki) mający prawo do wystawiania recept, a nie tylko niektórzy z nich posiadający tzw. uprawnienia preskrypcyjne – jak do tej pory.
Jak tłumaczy ministerstwo, proponowane działanie kontynuuje inicjatywy podjęte w 2023 roku, które rozszerzyły zakres uprawnień, umożliwiając dostęp do większej liczby darmowych leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Zwiększono także grupę beneficjentów, obejmując osoby w wieku od 65 do 75 lat oraz niepełnoletnich świadczeniobiorców.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl