Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do 21 dodatkowych dni urlopu zdrowotnego. Ten urlop nie jest wliczany do standardowego urlopu wypoczynkowego. To istotne uprawnienie, o którym wiele osób zapomina, jednak aby z niego skorzystać należy spełnić warunek posiadania odpowiedniego rodzaju orzeczenia.
Eksperci z Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia wyjaśniają, że pracownicy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia z pracy w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym oraz wykonania specjalistycznych badań.
– Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym – podkreślają.
Zwracają przy tym uwagę, że aby skorzystać z takiego zwolnienia, trzeba spełnić określone warunki:
- należy uzyskać od swojego lekarza wniosek o skierowanie na taki turnus,
- we wniosku lekarz określa rodzaj turnusu i czas jego trwania,
- skierowanie na turnus rehabilitacyjny należy przedstawić swojemu pracodawcy w takim terminie, aby mógł on zapewnić normalny tok pracy podczas nieobecności pracownika.
Pracownik powinien również mieć dokument wydany przez organizatora, który potwierdza jego udział w turnusie rehabilitacyjnym. Dokument ten będzie podstawą do wypłacenia wynagrodzenia za czas zwolnienia z pracy, za który przysługuje ekwiwalent pieniężny w ramach urlopu wypoczynkowego.
Eksperci przypominają również, że pracownik z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu:
- wykonania badań specjalistycznych,
- poddania się zabiegom leczniczym lub usprawniającym,
- uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy,
- jeśli tych czynności nie możesz wykonać poza godzinami pracy.
– Za czas zwolnienia od pracy zachowujesz prawo do wynagrodzenia obliczonego tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – dodają.
Orzeczenie o niepełnosprawności można uzyskać na długą listę chorób. Wśród ich są m.in. choroby układu moczowo-płciowego, takie jak:
a) zaburzenia czynności dróg moczowych prowadzące do niewydolności nerek,
b) choroby nerek o różnej etiologii prowadzące do ostrej lub przewlekłej mocznicy,
c) wielotorbielowate zwyrodnienie nerek typu dorosłych,
d) nowotwory złośliwe układu moczowego i narządów płciowych.
Pozostałe to np. choroby kardiologiczne, układu oddechowego, neurologiczne, psychiczne itp.
Źródło: www.niesamodzielnym.pl