Działania niepożądane leku to każde negatywne skutki, jakie mogą pojawić się u pacjenta podczas leczenia lub tuż po jego zakończeniu. Warto pamiętać, że działania niepożądane różnią się od skutków ubocznych, choć często są mylone. Jak rozpoznać działania niepożądane i co zrobić, jeśli wystąpią?
– Skutek uboczny to pojęcie nieco szersze, niż działanie niepożądane. Oznacza każde udokumentowane i znane działanie leku, wykraczające poza te pożądane i oczekiwane. Nie zawsze więc musi to być skutek negatywny – wyjaśnia Damian Kuraś, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
– Chcemy namówić pacjentów do tego, żeby sięgając po lek i rozpoczynając leczenie nowym środkiem, przeczytali ulotkę. Tam są wypisane wszystkie działania niepożądane. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, to od razu skontaktujmy się z lekarzem lub farmaceutą – radzi Damian Kuraś.
Działania niepożądane mogą się pojawić w zależności od wielu czynników, takich jak właściwości substancji leczniczej, postać leku, jego dawkowanie czy interakcje z innymi lekami.
– Częstotliwość ich występowania jest różna: od częstych do bardzo rzadkich, o czym też informuje ulotka. Oczywiście przed wprowadzeniem na rynek i dopuszczeniem do obrotu każda substancja lecznicza przechodzi długie i skomplikowane badania kliniczne. W ich trakcie również określane są możliwe działania niepożądane. Po wprowadzeniu na rynek lek cały czas podlega obserwacji i cały czas są rejestrowane takie działania – dodaje rzecznik.
Źródło: www.medexpress.pl