Kwietniowa lista leków refundowanych

12 marca wiceminister zdrowia Marek Kos ogłosił na konferencji prasowej drugą w tym roku listę refundacyjną, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Na kwietniowej liście refundacyjnej pojawi się 29 nowych cząsteczko-wskazań, z czego 7 dotyczy leczenia chorób rzadkich. Jedna trzecia z nich obejmuje terapie onkologiczne. Dodatkowo rozszerzono listę leków o ugruntowanej skuteczności.

– Na liście kwietniowej jest 29 pozycji, z czego 7 w chorobach rzadkich. Zmiany dotyczą terapii onkologicznych, gdzie mamy 10 nowych terapii onkologicznych, z czego 3 to choroby rzadkie. W terapiach nieonkologicznych jest 19 nowych cząsteczko-wskazań, 4 w chorobach rzadkich – poinformował na konferencji wiceminster zdrowia, Marek Kos.

Kwietniowa lista leków refundowanych to nowe leki dla seniorów i kobiet w ciąży, zmiany w programach lekowych, zmiany w refundacji leków dostępnych w aptekach oraz kolejne leki o ugruntowanej skuteczności dla osób z chorobami kardiologicznymi – dodał.

Nowe wskazania onkologiczne

W przypadku wskazań onkologicznych, do refundacji od kwietnia wejdzie m.in. talazoparib – w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, w skojarzeniu z enzalutamidem.

Inne substancje to:

  • durvalumab i tremelimumab – w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuca,
  • alektynib – w leczeniu pooperacyjnym niedrobnokomórkowego raka płuca,
  • abemacyklib – w leczeniu pooperacyjnym, wczesnego HER2 ujemnego raka piersi,
  • rukaparyb – w leczeniu noworozpoznanego, zaawansowanego nawrotowego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej,
  • elranatamab – w leczeniu od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
  • talvetamab – w leczeniu czwartej linii szpiczaka plazmocytowego,
  • nivolumab – w leczeniu uzupełniającym czerniaka pacjentów od 12. roku życia,
  • akalabrutynib –  w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej
  • dostarlimab – w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.

Nowości dla seniorów i kobiet w ciąży

Refundacją zostaną objęte także dwie szczepionki. – Będzie to profilaktyka RSV dla kobiet w ciąży, aby chronić niemowlęta. Szczepionka będzie bezpłatna dla kobiet w ciąży i pacjentów po 65. roku życia. Kolejna to profilaktyka półpaśca u pacjentów 18+, którzy mają zwiększone ryzyko zachorowania – szczepionka będzie bezpłatna dla seniorów. Dla osób 65+ szczepionka przeciwko wirusom wywołującym półpaśca będzie również bezpłatna.

Obecnie czekamy na publikację pełnej listy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Źródła:

www.politykazdrowotna.pl

Ministerstwo Zdrowia

Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined