Profilaktyka raka szyjki macicy – nowe świadczenia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało znowelizowany projekt rozporządzenia dotyczący świadczeń gwarantowanych w programach zdrowotnych. W programie „Profilaktyka raka szyjki macicy” refundowane będą test na onkogenne typy wirusa HPV oraz cytologia płynna.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, rak szyjki macicy, jest czwartym pod względem częstości występowania, nowotworem u kobiet na świecie. Zachorowania wynikają z zakażenia wirusem HPV (ang. human papillomavirus, HPV).

Projekt rozporządzenia wprowadza nowe świadczenia w zakresie programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy” polegające na dodaniu nowych rodzajów badań profilaktycznych:

  • testu HPV HR z gentypowaniem HPV 16/18 (test HPV HR),
  • cytologię na podłożu płynnym (LBC – ang. Liquid-Based Cytology).

Rak szyjki macicy rozwija się na podłożu zmian przednowowtworowych, które można zidentyfikować podczas badań przesiewowych (test HPV, cytologia) i skutecznie wyleczyć. Ministerstwo zaznacza, że wykonanie testu HPV HR z gentypowaniem HPV 16/18 w populacji kobiet w wieku 25-64 lata pozwoli na identyfikację kobiet w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, a w połączeniu z cytologią na podłożu płynnym (LBC), pozwoli monitorować zdrowie kobiety, tak aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane co 5 lat w przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR. W przypadku wyniku dodatniego HPV HR, będzie wykonywane genotypowanie oraz LBC. Jeżeli zostaną wykryte zmiany na szyjce macicy, pacjentkę skieruje się do etapu pogłębionej diagnostyki.

Źródło: www.ntm.pl

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych

Pin It on Pinterest