6 grudnia w Oddziale Klinicznym Urologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędą się pierwsze w woj. mazowieckim refundowane zabiegi wszczepienia neuromodulatora u pacjentów z NTM.
Dr Maciej Oszczudłowski wraz z zespołem pod kierownictwem prof. CMKP dr. hab. n.med. Jakuba Dobrucha oraz z udziałem dr. Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) wszczepią pacjentom z nadaktywnością pęcherza moczowego specjalną elektrodę, która stymuluje prawidłowe działanie nerwów i pęcherza moczowego.
Na czym polega neuromodulacja?
Leczenie metodą neuromodulacji nerwów krzyżowych jest dwuetapowe. Najpierw implantowana jest elektroda, którą podłącza się do stymulatora zewnętrznego. 7-14 dni od zabiegu oceniana jest reakcja pacjenta na neuromodulację. Jeśli wystąpiła poprawa w kontroli mikcji i nie pojawiły się skutki uboczne, w drugim etapie implantuje się – już pod skórę – docelowy neuromodulator, który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Neuromodulacja jest odwracalna; łatwo usunąć wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Baterie wymienia się co 6-8 lat.