Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti" przesłało do Ministerstwa Zdrowia uwagi do opublikowanego projektu obwieszczenia z dnia 14 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r.
W piśmie czytamy m.in.: "Niestety nie odnotowaliśmy uwzględnienia postulatu, o który ubiegamy się od kilku lat, mianowicie wprowadzenia II linii leczenia farmakologicznego w zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB – overactive bladder), która w listopadzie 2018 r. uzyskała już po raz drugi pozytywną rekomendację Prezesa AOTMiT (Rekomendacja nr 117/2018 z dnia 23 listopada 2018 r. Prezesa AOTMiT).
Nie odnotowaliśmy także zniesienia wymogu wykonywania badania urodynamicznego jako warunku refundacji leków zawierających substancję o nazwie tolterodyna w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego. Zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych, badanie urodynamiczne nie jest konieczne, aby zdiagnozować OAB. Jest natomiast metodą inwazyjną, która wiąże się z ryzykiem uszkodzenia dróg moczowych i w konsekwencji zakażeń. Nie rozumiemy dlaczego lek solifenacyna jest dostępny bez konieczności wykonywania tego badania, a drugi lek (tolterodyna) już tego typu badania wymaga, jako warunku refundacji, pomimo wiedzy, że obydwa leki charakteryzują się tym samym mechanizmem działania.
Brak zmian proponowanych w obwieszczeniu w zakresie leczenia OAB uważamy za rozczarowujący. Lista substancji medycznych refundowanych w zespole pęcherza nadreaktywnego nie była zmieniana od początku jej utworzenia w 2011 roku. Dodawano jedynie kolejne leki, zawierające te same substancje."
Pełna treść pisma Stowarzyszenia jest dostępna tutaj.