Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP) opublikowało stanowisko w sprawie obecnych możliwości sprawowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nad pacjentami z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wraz z zaleceniami postępowania.
Rekomendacje Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dotyczące sprawowania podstawowej opieki zdrowotnej:
- Jedyną bezpieczną obecnie formą opieki nad pacjentami z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, pozostającymi w kwarantannie oraz członkami ich rodzin w warunkach POZ jest teleporada.
- Świadczeniodawcy POZ nie mają dostępu do środków ochrony osobistej gwarantujących skuteczną barierę przed zakażeniem i możliwym dalszym przenoszeniem wirusa, ponieważ niemal wszystkie środki zarezerwowane są dla szpitali, przede wszystkim zakaźnych.
- W większości podmiotów leczniczych udzielających świadczeń z zakresu POZ nie istnieją warunki lokalowo-architektoniczne pozwalające na dostęp do nich pacjentów z COVID-19 bez zagrożenia dla personelu oraz innych pacjentów.
- Ewentualny kontakt z pacjentem zakażonym SARS-CoV-2 bez właściwego zabezpieczenia stanowi śmiertelne zagrożenie dla personelu oraz ich rodzin, a także niesie ryzyko wyłączenia z normalnego funkcjonowania licznych placówek POZ.
- Lekarze POZ nie mogą też obecnie w sposób bezpieczny stwierdzać w warunkach domowych zgonu pacjenta: z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, pozostającego w kwarantannie lub członka jego rodziny.
- W obecnych warunkach przejęcie pełnej opieki nad pacjentem zakażonym SARS-CoV-2 możliwe jest dopiero po jego powrocie do zdrowia, potwierdzonym negatywnym wynikiem testu.
- Lekarze rodzinni są gotowi do sprawowania opieki nad każdym pacjentem, niezależnie od rodzaju jego choroby, jednak włączenie ich w opiekę w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z COVID-19 lub pozostającymi w kwarantannie oraz członkami ich rodzin, będzie możliwe wyłącznie po zapewnieniu im środków ochrony i warunków sprawowania opieki gwarantujących im, ich współpracownikom i wszystkim pacjentom pozostającym pod ich opieką, pełne bezpieczeństwo ochrony zdrowia i życia.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wzywa również Ministra Zdrowia do zaplanowania rozwiązań organizacyjnych i prawnych, które w przypadku wystąpienia zachorowań na COVID-19 na masową skalę pozwolą na utworzenie w każdym powiecie i/lub gminie specjalnych centrów ambulatoryjnej i domowej opieki nad pacjentami z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jak wskazuje KLRwP centra takie powinny:
- być utworzone na bazie struktur podmiotów leczniczych zlokalizowanych w pomieszczeniach o rozwiązaniach architektonicznych pozwalających wdrożyć właściwe rozwiązania organizacyjne, w tym wyodrębnienie izolatek oraz śluz dekontaminacyjnych, umożliwiających bezpieczne zakładanie i zdejmowanie specjalistycznych kombinezonów ochronnych i innych środków ochrony osobistej,
- wyposażone w sprzęt i aparaturę umożliwiającą szybką dezynfekcję pomieszczeń,
- wyposażone w specjalistyczne kombinezony oraz inne środki ochrony osobistej, zdolne skutecznie zapobiegać zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,
- posiadać dedykowane środki transportu umożliwiające dotarcie personelu do domu osoby zakażonej lub pozostającej w kwarantannie oraz system ich skutecznej dekontaminacji,
- zatrudniać personel medyczny (lekarzy, pielęgniarki, rejestratorki) przeszkolony pod kątem właściwego użycia środków ochrony osobistej, skutecznie chroniących przed zakażeniem SARS-CoV-2.
Źródło: www.klrwp.pl