Na portalu Newseria Biznes pojawił się wywiad z Elżbietą Żukowską, sekretarz Stowarzyszenia „UroConti”, który został zarejestrowany w trakcie Światowego Tygodnia Kontynencji.
– W Polsce bardzo trudno żyje się z tym schorzeniem, ludzie funkcjonują w ciągłym stresie. Osoby bez tej choroby mogły podczas pandemii COVID-19 doświadczyć tego, jak czuje się człowiek zamknięty w domu. A tak właśnie żyją chorzy z pęcherzem nadreaktywnym, z nietrzymaniem moczu. Jest im niewyobrażalnie trudno zabezpieczyć się tak, żeby nie mieć ciągłego poczucia, że mocz uciekł i ktoś to może zauważyć – mówiła Elżbieta Żukowska.
W swojej wypowiedzi podkreśliła również, jak duże skutki społeczne wywołuje nietrzymanie moczu: – Młodzi ludzie wycofują się z życia, odchodzą z pracy, bo trzeba zauważyć, że nie tylko osoby starsze nie trzymają moczu. Ten problem bardzo często dotyczy kobiet po porodzie. W dużych miastach typu Warszawa czy Gdańsk mogą one uzyskać od położnej informacje, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, mięśnie głębokie, bo można poprawić jakość swojego życia z NTM poprzez takie ćwiczenia. W małych miasteczkach czy na wsiach jednak kobieta, która rodzi w szpitalu powiatowym, wraca do domu i często nie wie, dlaczego nie trzyma moczu.
W wywiadzie wypowiada się również goszczący na Światowym Tygodniu Kontynencji dr hab. Bartosz Dybowski, lekarz urolog.
Całość wywiadu dostępna tutaj.