Posłowie Robert Obaz, Katarzyna Kotula, Marek Rutka, Monika Falej, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic oraz Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska zgłosili do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie ograniczonej refundacji nowoczesnych terapii onkologicznych w zakresie raka prostaty.
W interpelacji czytamy m.in.: "W Polsce na raka prostaty co roku zapada ok. 15 tysięcy mężczyzn, od 4 do 5 tysięcy umiera. Obecnie w całym kraju może na tego typu nowotwór chorować 100 tys. osób. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwór prostaty zwiększyła się 7-krotnie. Niezwykle ważne w tym wypadku są profilaktyka i regularne badania. Jednak mimo zdiagnozowania i leczenia nowotworu we wczesnym stadium rozwoju nowoczesne terapie nie są w pełni refundowane. Przykładem może być lek enzalutamid. Bezpłatnie nie mogą go dostać chorzy, którzy zostali poddani terapii hormonalnej i są już oporni na kastrację, ale nie mają jeszcze przerzutów. Czy to oznacza, że pacjenci muszą czekać, aż ich stan się pogorszy? Lek ten jest zalecany przez towarzystwa naukowe i pozwala opanować chorobę na etapie, na którym jeszcze jej nie widać.
Pacjenci z nowotworem prostaty w stadium od I do III nie mają też zapewnionej refundacji operacji usunięcia nowotworu za pomocą robota da Vinci. Dzięki zabiegom na tym robocie operację można wykonać bardziej precyzyjnie niż podczas zabiegów laparoskopowych, o tradycyjnych, czyli z rozcięciem skóry i powłok brzusznych, nie wspominając."
Posłowie zwrócili się do Ministra Zdrowia z prośbą o odpowiedź na cztery pytania:
- Jakie są główne przyczyny ograniczenia refundacji nowoczesnych leków ratujących życie pacjentom z nowotworami? Przede wszystkim chodzi w tym wypadku o nowotwór prostaty.
- Jakie warunki należy spełnić, by w pełni otrzymać refundowany lek enzalutamid? Dlaczego ten lek nie jest w pełni refundowany dla osób ze wczesnym stadium choroby?
- Dlaczego w Polsce pacjenci chorzy na nowotwór prostaty nie są operowani przez nowoczesne roboty da Vinci? Jakie przeszkody stoją na drodze, by tak jak na zachodzie, operowanie tego typu robotami stało się normą?
- Jakie kroki ministerstwo podjęło lub planuje podjąć, by zwiększyć możliwości dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych?
Z treścią interpelacji można zapoznać się tutaj.