Polscy naukowcy opracowali metodę sztucznej inteligencji opartej na sieci neuronowej, która może usprawnić diagnostykę raka gruczołu krokowego i poprawić jej jakość.
W porównaniu z innymi nowotworami, diagnostyka raka prostaty jest bardziej skomplikowana. Konieczne jest zastosowanie różnych sposobów obrazowania oraz badanie różnych cech nowotworu – interpretacja wyniku jest przez to utrudniona i dłuższa. Ponadto w Polsce brakuje radiologów, których wiedza jest niezbędna do specjalistycznej analizy wyników. Z badań naukowców wynika, że sztuczna inteligencja mogłaby usprawnić pracę lekarzy.
Badania przeprowadzono na 16 pacjentach z udziałem dwóch radiologów. Wykazało ono, że zastosowanie sztucznej inteligencji pomaga zmniejszyć różnice między jakością diagnozy lekarzy. Trafność diagnozy wynosi nawet 84 %. Wyniki były takie same lub lepsze od diagnozy postawionej przez radiologów z doświadczeniem.
Specjaliści podkreślają oczywiście, że sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy. Może jednak ułatwić ich pracę oraz przyspieszyć proces leczenia pacjenta.
Całość artykułu: www.rynekzdrowia.pl