IV Konferencja organizacji pacjenckich

10 lutego br. w Warszawie odbyło się IV ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów zorganizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Zakonem Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów z okazji Światowego Dnia Chorego. Uczestnicy spotkania – przedstawiciele różnych organizacji pacjenckich mogli wziąć udział w debacie z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

W spotkaniu tym z ramienia Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" wzięły udział p. Maria Zdeb (Prezes Zarządu Głównego) oraz p. Maria Kurzep (Prezes Oddziału Łódzkiego). Korzystając z okazji członkinie Stowarzyszenia zadały pytanie Wiceministrowi Markowi Twardowskiemu, reprezentującemu resort zdrowia. Pytały o refundację środków absorpcyjnych o to, czy istnieją szanse na poprawę systemu zaopatrzenia w środki absorpcyjne dla pacjentów z nietrzymaniem moczu oraz czy Ministerstwo Zdrowia zamierza łatać dziurę budżetową oszczędzając na niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Odpowiedź Pana Ministra na to pytanie była bardzo zaskakująca, a zarazem bulwersująca. Minister Twardowski odniósł się do problemów pacjentów z nietrzymaniem moczu w sposób lekceważący. Stwierdził, że problem ten dotyka jedynie osób po 75 roku życia. Dodał również, że osobom w podeszłym wieku przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, który może być wykorzystany na zakup pieluchomajtek. Natomiast w sytuacji, gdy środki finansowe są niewystarczające pacjenci mogą zwrócić się do Ośrodków Pomocy Społecznej z prośbą o wsparcie.

Członkinie Stowarzyszenia nie godząc się na takie traktowanie pacjentów z NTM zapowiedziały prowadzenie intensywnych działań zmierzających do popularyzacji problemu nietrzymania moczu oraz walki o prawa osób dotkniętych tym schorzeniem.

Pin It on Pinterest