Nowelizacji rozporządzenia nie będzie

Stowarzyszenie UroConti aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych zmierzających do poprawy jakości życia osób z problemem nietrzymania moczu. W ubiegły piątek, 19-go lutego przedstawicielka oddziału lubelskiego – p. Barbara Czernichowska wzięła udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Stronę rządową na spotkaniu reprezentował Marek Twardowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Podczas spotkania dyskutowano nad możliwością gruntownej nowelizacji rozporządzenia dot. przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, w skład których wchodzą również środki absorpcyjne. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie poparli postulat dotyczący konieczności nowelizacji rozporządzenia i dostosowania go do obecnych realiów.

Podczas debaty głos zabrała również przedstawicielka Stowarzyszenia UroConti. P. Barbara Czernichowska nawiązała do wypowiedzi Ministra Twardowskiego podczas konferencji dn. 10 lutego organizowanej przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Minister powiedział wówczas, że problem nietrzymania moczu dotyka wyłącznie osoby starsze. P. Czernichowska zdecydowanie zaprzeczyła temu. Dodała również, że Stowarzyszenie apelowało do Ministra Zdrowia o uznanie NTM jako jednostki chorobowej. Niestety Minister Twardowski nie ustosunkował się do tej wypowiedzi.

Wyniki rozmów nie brzmią obiecująco. Niepełnosprawni nie mogą liczyć w najbliższym czasie na jakiekolwiek istotne zmiany w rozporządzeniu dot. przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, bowiem nie ma na to funduszy, a Ministerstwo nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek większych zmian w rozporządzeniu nie dysponując żadnymi dodatkowymi środkami. Na chwilę obecną nie ma również perspektyw na pojawienie się jakichkolwiek nadprogramowych środków finansowych.

Pin It on Pinterest