Interpelacja w sprawie leku Xtandi

Poseł Marcin Duszek skierował do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie dodania leku Xtandi (enzalutamid) do programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" przed chemioterapią.

W piśmie poseł Marcin Duszek zadał ministrowi zdrowia następujące pytania:

  1. Dlaczego 10 czerwca została wstrzymana decyzja o dołączeniu leku Xtandi (enzalutamid) do programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" przed chemioterapią z dniem 1 lipca br.?
  2. Czy istnieje możliwość otrzymania do wglądu dokumentów z negocjacji z producentem leku Xtandi (enzalutamid)?
  3. Dlaczego wejście leku jest opóźnione o wiele miesięcy?
  4. Dlaczego, kosztem życia pacjentów, którzy potrzebują leku Xtandi (enzalutamid), sztucznie przedłużany jest monopol producenta drugiego leku Zytiga (octan abirateronu) – wprowadzony 1 listopada 2017 roku?
  5. Z jakiego powodu Minister Zdrowia w dniu 1 listopada 2017 roku, w porozumieniu z producentem leku Zytiga (octan abirateronu), wpisał do ww. programu lekowego kryterium skali Gleasona, będące ewenementem na skalę światową, co potwierdzają zarówno wytyczne naukowe jak i eksperci medyczni?
  6. Kiedy możemy spodziewać się zmiany przepisów umożliwiających firmom farmaceutycznym blokowanie zmian w programach lekowych, pomimo deklaracji, jaka została złożona po wielomiesięcznym blokowaniu poszerzenia ww. programu lekowego przez producenta leku Zytiga (octan abirateronu) w leczeniu raka prostaty po chemioterapii?
  7. Dlaczego w dniu 1 listopada 2017 roku, wpisano do ww. programu lekowego zakaz leczenia sekwencyjnego?
  8. Kiedy lek Xtandi (enzalutamid) zostanie dodany do programu lekowego?

Z treścią interpelacji można zapoznać się tutaj.

Pin It on Pinterest