Posłowie Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Magdalena Biejat i Paulina Matysiak (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy) skierowali do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego interpelację nr 22247 w sprawie nowotworów gruczołu krokowego.
W interpelacji poprosili Ministra Zdrowia o odpowiedź na pytania:
1. Na jakim etapie postępowania o objęcie refundacją są: apalutamidum, darolutamidum i enzalutamidum?
2. Czy planowana jest zmiana kryteriów kwalifikacji do leczenia octanem abirateronu?
3. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje dodatkowe działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne na rzecz profilaktyk nowotworu gruczołu krokowego obok programu "Planuję długie życie"?
4. Jak prezentuje się harmonogram działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych na rzecz profilaktyki nowotworu gruczołu krokowego na rok 2021?
5. Dlaczego finansowany ze środków publicznych program badań przesiewowych w kierunku wykrywania nowotworu gruczołu krokowego zaplanowany jest dopiero na rok 2024?
6. Czy możliwe jest przyspieszenie wdrożenia finansowanego ze środków publicznych programu badań przesiewowych w kierunku wykrywania nowotworu gruczołu krokowego?
7. Czy prace nad wyżej wspomniane programem są już w toku? Jeśli tak, to czy w proces w roli konsultantów włączone są organizacje pacjenckie? Jeśli nie, to czy Ministerstwo Zdrowia planuje włączone w roli konsultantów organizacji pacjenckich?
Z treścią interpelacji można zapoznać się tutaj.