Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia raka prostaty

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 23142 Posła Kazimierza Matusznego (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) w sprawie leczenia raka gruczołu krokowego.

W odpowiedzi czytamy: "Odnosząc się do możliwości objęcia refundacją nowych leków w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego u pacjentów bez przerzutów wskazuję, że do Ministerstwa Zdrowia został złożony wniosek o objęcie objęcia refundacją leku Erleada (Apalutamidum). Wniosek przeszedł ocenę Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (Rekomendacja nr 22/2020 z dnia 12 marca 2020 r.), a następnie trafił do negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Proces negocjacyjny zakończył się wydaniem negatywnej uchwały Komisji Ekonomicznej. Aktualnie całość dokumentacji została przekazana do Ministra Zdrowia celem podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie.

Wniosek o objęcie refundacją leku Xtandi (enzalutamidum) w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)", w ramach którego mięliby być leczeni pacjenci którzy nie mają przerzutów, po wydaniu Rekomendacji przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Lekowych i Taryfikacji (Rekomendacja nr 98/2020 z dnia 31 grudnia 2020 r.) trafił do negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Proces negocjacyjny nadal trwa.

Postępowanie w sprawie objęcia refundacją leku Nubeqa (darolutamidum), w toku którego została wydana rekomendacja nr 97/2020 z dnia 23 grudnia 2020 r., przeszło etap negocjacji z cenowych z Komisją Ekonomiczną. Komisja Ekonomiczna podjęła negatywną uchwałę w przedmiotowej sprawie. Całość dokumentacji została przekazana do Ministra Zdrowia, w celu podjęcia rozstrzygnięcia w sprawie.

Minister Zdrowia uprzejmie informuje, iż Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji opracowała i przekazała rozwiązanie organizacyjne w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej – model organizacji diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego. Wprowadzenie modelu kompleksowej opieki onkologicznej w nowotworze gruczołu krokowego ma stanowić punkt wyjścia do efektywnej, sprawnej i skutecznej diagnostyki, a w późniejszym etapie – leczenia tej choroby w ramach koordynacji działań jednostek zaangażowanych w opiekę nad pacjentem. Rozpoczęcie prac nad wdrożeniem przedmiotowego modelu zaplanowane jest na II połowę 2021 r."

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.

Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined