Diagnostyka raka prostaty wymaga zmian

Podczas ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, w którym brał również udział Przedstawiciel Sekcji Prostaty, zaznaczono, że w najbliższych latach powinniśmy być przygotowani na wzrost liczby pacjentów z rakiem prostaty.

Rak stercza plasuje się w czołówce chorób onkologicznych w Polsce a prognozy wskazują tendencję wzrostową liczby zachorowań. W trakcie pandemii zaobserwowano ok. 20-30 procentowy spadek jeśli chodzie o nowe rozpoznania, jednak w niedalekiej przyszłości przełoży się to na ich wzrost. Marek Hok – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii przestrzega „Za kilka lat możemy mieć nawet dwukrotny wzrost liczby rozpoznań”.

Eksperci zauważają, że potrzebna jest poprawa jakości leczenia w tym m.in. wprowadzenie wprowadzenie określonych standardów i minimalnych wymogów, które powinny spełniać placówki o profilu uroonkologicznym. Zwracają również uwagę, że do poprawy wczesnej diagnostyki niezbędne jest stworzenie ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej. Eksperci zgodnie podkreślili ponadto konieczność wprowadzenia zmian w programie lekowym.

Całość artykułu: www.cowzdrowiu.pl