Działalność Oddziału Kujawsko-Pomorskiego

Kujawsko-Pomorski Oddział Stowarzyszenia “UroConti” działa na rzecz poprawy jakości życia osób ze schorzeniami dna miednicy.

W ramach swojej działalności prowadzi:

Zajęcia gimnastyczne wzmacniające mięśnie dna miednicy

Gimnastyka to jedna z często zalecanych form wspomagających leczenie chorób dna miednicy. Jest również doskonałą formą profilaktyki. Stowarzyszenie “UroConti” zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na zajęcia gimnastyczne prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. 

Ćwiczenia gimnastyczne mają na celu utrzymanie lub poprawę funkcjonowania i siły mięśni dna miednicy oraz ogólnego stanu zdrowia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i techniki fizjoterapeutyczne mogą pomóc w leczeniu wielu problemów, takich jak np. nietrzymanie moczy czy obniżenie narządów miednicy, i zapobieganiu im. Każdy uczestnik może także otrzymać zestaw ćwiczeń, które powinien powtarzać w domu. Należy pamiętać, że tylko systematyczne ćwiczenia mogą przynieść oczekiwany efekt.

Zajęcia odbywają się w klubach sportowych lub osiedlowych, które posiadają przystosowane do tego typu zajęć sale. Uczestnicy zajęć powinni przynieść ze sobą wygodny strój do ćwiczeń i obuwie sportowe.

Członkowie Stowarzyszenia płacą za zajęcia jedynie symboliczne kwoty. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zasięgnąć porady u lekarza.

Zajęcia w Bydgoszczy odbywają się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela (ul. Kornela Ujejskiego 75, 85-168 Bydgoszcz).

Szczegóły dotyczące zajęć gimnastycznych organizowanych w Bydgoszczy uzyskają Państwo pod nr tel.: 667 909 937 bądź adresem mailowym: zg@uroconti.pl.

Ćwiczenia wspomagające dla wszystkich rodzajów NTM

Przed przystąpieniem do ćwiczeń przygotuj sobie niewielkich rozmiarów poduszkę lub ręcznik. Pamiętaj o luźnym, wygodnym ubraniu. Ćwiczenia wykonuj na niezbyt miękkiej powierzchni: macie lub dywanie.

Najlepsze rezultaty osiągniesz wykonując ćwiczenia minimum 3 razy dziennie po 8-10 powtórzeń.

Stań w lekkim rozkroku, delikatnie ugnij kolana, dłonie oprzyj na pośladkach, lekko ściągnij łopatki.
Z wydechem podciągnij do góry i do wewnątrz partie mięśni dolnej części brzucha. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie.
Połóż się na plecach opierając nogi o ścianę ugięte w kolanach pod kątem prostym.
Z wydechem wciskaj w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie naraz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy.
Połóż się na plecach. Umieść poduszkę lub złożony ręcznik między kolanami. Stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Robiąc wydech unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda tworzyły jedną linię. Unosząc biodra delikatnie ściśnij poduszkę kolanami, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz mięśnie dolnej partii brzucha. Robiąc wdech opuść biodra.
Połóż się na jednym boku. Ugnij nogi w kolanach. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik między kolana. Robiąc wydech delikatnie ściśnij poduszkę kolanami jednocześnie wciągając pępek do środka, jakby przyklejając go do kręgosłupa. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
W leżeniu na boku, ugnij górną nogę kładąc kolano na poduszce lub złożonym ręczniku leżącym przed tobą na wysokości pasa. Dolną nogę wyprostuj w dal. Ułóż się wygodnie. Z wydechem napinaj mięśnie dna miednicy. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
Usiądź wygodnie na krześle. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ustaw stopy na podłodze w delikatnym rozkroku. Pochyl prosty tułów do przodu opierając dłonie lub łokcie na udach. Ćwicz mięśnie dolnej partii brzucha jakby wciągając je do środka (wydech) i wypychając na zewnątrz (wdech).

Opracowała: mgr Agata Frysztak, doktorantka AWF Warszawa, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, współzałożycielka Stowarzyszenia ESPAR 50+
Konsultacja medyczna: dr Piotr Dobroński, dr hab. Piotr Radziszewski
Źródło: Informator NTM, II edycja, 2007

Wykłady edukacyjne

Wykłady edukacyjne są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, również dla osób niebędących członkami Stowarzyszenia. Podczas wykładów poruszane są różnorodne tematy, np. czynniki ryzyka wystąpienia NTM, możliwości leczenia, profilaktyka, używanie środków wchłaniających, zasady refundacji. Po wykładach istnieje możliwość zadawania pytań wykładowcom.

O terminach wykładów organizowanych w Bydgoszczy będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie oraz profilu Stowarzyszenia “UroConti” na Facebooku

Spotkania integracyjne

Spotkania integracyjne mają na celu pielęgnowanie więzi zawiązanych pomiędzy członkami Stowarzyszenia, jak również bliskimi i sympatykami. Służą także wymianie doświadczeń, przekazywaniu pomysłów i wzajemnemu wsparciu. Dzięki spotkaniom nasi członkowie czują, że mają w Stowarzyszeniu prawdziwą grupę wsparcia.

Spotkania z konsultantami medycznymi

Spotkania z konsultantami medycznymi to spotkania z lekarzami będącymi opiekunami poszczególnych oddziałów. W zależności od możliwości danego regionu konsultacje te mogą zaczynać się od zwykłych porad, a kończyć na specjalnym programie zdrowotnym obejmujących członków danego oddziału.

Inicjatywy legislacyjne

Inicjatywy legislacyjne to działania Stowarzyszenia na rzecz poprawy życia pacjentów ze schorzeniami dna miednicy. Dlatego przedstawiamy urzędnikom odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w naszym kraju możliwe i konieczne do wdrożenia rozwiązania. 

Pin It on Pinterest