Działalność Oddziału Łódzkiego

Łódzki Oddział Stowarzyszenia Osób z NTM “UroConti” działa na rzecz poprawy jakości życia osób z problemem nietrzymania moczu.
W ramach swojej działalności prowadzi:

Zajęcia gimnastyczne wzmacniające mięśnie dna miednicy

Gimnastyka to najczęściej zalecana forma wspomagająca leczenie NTM. Stowarzyszenie “UroConti” zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na zajęcia gimnastyczne prowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Odpowiednio wcześniej rozpoczęta gimnastyka może uchronić przed NTM.

Celem gimnastyki jest zapoznanie pacjentów z ćwiczeniami, które pomogą im uporać się z tym problemem. Są to zajęcia praktyczne, które mają wzmocnić mięśnie przepony moczowo-płciowej. Każdy uczestnik może także otrzymać zestaw ćwiczeń, które powinien powtarzać w domu. Należy pamiętać, że tylko systematyczne ćwiczenia przyniosą oczekiwany efekt.

Zajęcia odbywają się w klubach sportowych lub osiedlowych, które posiadają przystosowane do tego typu zajęć sale. Uczestnicy zajęć powinni przynieść ze sobą wygodny strój do ćwiczeń i obuwie sportowe.

Członkowie Stowarzyszenia płacą za zajęcia jedynie symboliczne kwoty. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zasięgnąć porady u lekarza.

Szczegóły dotyczące zajęć gimnastycznych w Łodzi:
– miejsce: TONDANCE Szkoła Tańca:  Kościuszki 106/116, Łódź
– terminy zajęć:
*wtorki, godz. 10:00 – 10:55
*czwartki, godz. 15:30 – 16:25 oraz 16:30 – 17:25
– zapisy: Szkoła Tańca TONDANCE telefonicznie  nr 662 000 762

 

Ćwiczenia wspomagające dla wszystkich rodzajów NTM

Przed przystąpieniem do ćwiczeń przygotuj sobie niewielkich rozmiarów poduszkę lub ręcznik. Pamiętaj o luźnym, wygodnym ubraniu. Ćwiczenia wykonuj na niezbyt miękkiej powierzchni: macie lub dywanie.

Najlepsze rezultaty osiągniesz wykonując ćwiczenia minimum 3 razy dziennie po 8-10 powtórzeń.

Stań w lekkim rozkroku, delikatnie ugnij kolana, dłonie oprzyj na pośladkach, lekko ściągnij łopatki.
Z wydechem podciągnij do góry i do wewnątrz partie mięśni dolnej części brzucha. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie.
Połóż się na plecach opierając nogi o ścianę ugięte w kolanach pod kątem prostym.
Z wydechem wciskaj w ścianę raz jedną, raz drugą nogę, a następnie obie naraz, delikatnie napinając mięśnie dna miednicy.
Połóż się na plecach. Umieść poduszkę lub złożony ręcznik między kolanami. Stopy leżą na podłodze rozstawione na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Robiąc wydech unieś biodra w górę tak, aby tułów i uda tworzyły jedną linię. Unosząc biodra delikatnie ściśnij poduszkę kolanami, podciągając jednocześnie do góry w stronę pępka i do wewnątrz mięśnie dolnej partii brzucha. Robiąc wdech opuść biodra.
Połóż się na jednym boku. Ugnij nogi w kolanach. Wsuń poduszkę lub złożony ręcznik między kolana. Robiąc wydech delikatnie ściśnij poduszkę kolanami jednocześnie wciągając pępek do środka, jakby przyklejając go do kręgosłupa. Wraz z wdechem rozluźnij mięśnie. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
W leżeniu na boku, ugnij górną nogę kładąc kolano na poduszce lub złożonym ręczniku leżącym przed tobą na wysokości pasa. Dolną nogę wyprostuj w dal. Ułóż się wygodnie. Z wydechem napinaj mięśnie dna miednicy. Po ukończeniu serii wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
Usiądź wygodnie na krześle. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki. Ustaw stopy na podłodze w delikatnym rozkroku. Pochyl prosty tułów do przodu opierając dłonie lub łokcie na udach. Ćwicz mięśnie dolnej partii brzucha jakby wciągając je do środka (wydech) i wypychając na zewnątrz (wdech).

Opracowała: mgr Agata Frysztak, doktorantka AWF Warszawa, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness, współzałożycielka Stowarzyszenia ESPAR 50+
Konsultacja medyczna: dr Piotr Dobroński, dr hab. Piotr Radziszewski
Źródło: Informator NTM, II edycja, 2007

Wykłady edukacyjne

Wykłady edukacyjne są bezpłatne i otwarte dla wszystkich, również dla osób niebędących członkami Stowarzyszenia. Podczas wykładów poruszane są różnorodne tematy, np. czynniki ryzyka wystąpienia NTM, możliwości leczenia, profilaktyka, używanie środków wchłaniających, zasady refundacji. Po wykładach istnieje możliwość zadawania pytań wykładowcom.

O terminach najbliższych wykładów organizowanych w Łodzi będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie.

Dotychczas odbyły się wykłady:

23 czerwca 2014
temat:
Pęcherz nadreaktywny u kobiet. Objawy i postepowanie
prowadzenie: prof. dr hab. n. med. Marek Sosnowski
– urolog

24 czerwca 2013
temat:
Zdrowe żywienie u osób z zespołem NTM
prowodzenie:
dr n. med. Joanna Kusowska – kardiolog i diabetolog

21 czerwca 2012
temat: Zmiany hormonalne związane z okresem pomenopauzalnym
prowodzenie: dr n. med. Agnieszka Kokoszko-Bilska
– internista, endokrynolog

27 czerwca 2011
temat: NTM u kobiet. Współpraca pacjentki ze specjalistami
prowodzenie: lek. med. Elżbieta Klimczak – ginekolog

21 czerwca 2010
temat: Elektrostymulacja w leczeniu NTM
prowodzenie:
mgr Anita Sikora – fizjoterapeuta

10 kwietnia 2008
temat:
Metody leczenia NTM oraz prezentacja środków wchłaniających
prowadzenie: dr Roman Łowicki – lekarz urolog

29 listopada 2007
temat:
Operacyjne metody leczenia NTM
prowadzenie: dr Mariusz Blewniewski – lekarz urolog

4 października 2007
temat:
Zachowawcze i farmakologiczne metody leczenia NTM
prowadzenie: dr Zbigniew Trzepizur – lekarz urolog

 

Spotkania integracyjne

Spotkania integracyjne mają na celu pielęgnowanie więzi zawiązanych pomiędzy członkami Stowarzyszenia, a także służą wymianie doświadczeń, przekazywaniu pomysłów czy też wzajemnej pomocy. Dzięki spotkaniom nasi członkowie czują, że mają w Stowarzyszeniu prawdziwą grupę wsparcia.

Spotkania z konsultantami medycznymi

Spotkania z konsultantami medycznymi to spotkania z lekarzami, będącymi opiekunami poszczególnych oddziałów. W zależności od możliwości danego regionu konsultacje te mogą zaczynać się od zwykłych porad, a kończyć na specjalnym programie zdrowotnym obejmującym członków danego oddziału.

Funkcję konsultanta medycznego pełni dr n.med. Mariusz Blewniewski II Oddział Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im.M.Kopernika w Łodzi.

Inicjatywy legislacyjne

Inicjatywy legislacyjne to działania Stowarzyszenia na rzecz poprawy życia pacjentów z NTM. Dlatego przedstawiamy urzędnikom odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w naszym kraju możliwe i konieczne do wdrożenia rozwiązania.

LIST OTWARTY DO MINISTER ZDROWIA

Pin It on Pinterest